Dvojica radnika splitske Čistoće pala su u izvanrednom nadzoru – bila su pozitivna na drogu, treći je odbio dati urin za toksikološku provjeru, a jedan je bio dokazano “čist”. Konzumirali su, doznajemo, marihuanu
Sve se to događalo prije nekoliko tjedana na Kliničkom zavodu za patologiju, sudsku medicinu i citologiju splitskog KBC-a na kojem je, uz pomoć urina i krvi, nedvojbeno utvrđeno kako su dvije osobe u posljednjih 15-tak dana uzimale marihuanu.

Nakon pozitivnog nalaza iz splitske bolnice uručen im je otkaz, potvrđuje nam i dalje aktualni prvi čovjek ove splitske gradske firme, Lukša Regjo govoreći kako cijeli postupak kreće od internog izdvajanja “sumnjivih osoba” preko Službe za zaštitu rada koja tako periodično pošalje nekoliko radnika na testiranje prisustva narkotika u organizmu, piše dalmacijanews.
– Ukoliko taj test bude pozitivan, radnici idu na provjeru na Sudsku medicinu koja, ako potvrdi prisustvo narkotika, momentalno znači i raskid ugovora o radu za radnika – veli Regjo.  

Nulta tolerancija za alkohol i drogu

Čistoća provodi redovite kontrole alkoholiziranosti radnika, a prisutnost narkotika u organizmu kontrolira se i prilikom zapošljavanja. Sve kako bi poslovanje bilo uspješno, a sigurnost radnika i građana na maksimalnoj razini.

“Društvo ima politiku nulte tolerancije prema korištenju i konzumaciji alkohola i droga na radnom mjestu odnosno dolasku na rad pod utjecajem alkohola i droge“, stoji i u Pravilniku poslovnog ponašanja i etičkom kodeksu zaposlenika društva Čistoća koji je donio Regjo drugog dana 2020. godine pa ostavio prostora za sankcije svih “nevaljalih epizoda” zaposlenika gradske firme.

Zašto baš 15 dana nakon konzumacije? Marihuana i metadon, otkriva nam Željko Ključević, psihijatar i voditelj Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, najduže ostaju u tijelu.
– Marihuana i metadon u organizmu mogu ostati čak do 15 dana. Ovisi koliko se često konzumiraju. Heroin, kokain i amfetamini su u organizmu prisutni 3 do 4 dana. Nazočnost alkohola je nešto drugačija, ovisi o brzini izlučivanja, ali i drugim faktorima poput težine čovjeka. U većini slučajeva zadržava se do jednog dana u organizmu – govori Ključević.

Marihuana i heroin “najaktualniji”

U Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji sve više ljudi koristi opijate i narkotike, dodaje Ključević.

– U Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji najviše se konzumiraju marihuana i heroin, a u porastu je konzumacija i psihostimulansa te kokaina i amfetamina. Naravno, sve ovisi o području na kojem se potrošači nalaze. U Splitu, primjerice, bolje prolazi marihuana i heroin dok u makarskom primorju najviše možete naći psihostimulanse.

Sve više tvrtki svoje djelatnike šalje na testiranje na droge i druga opojna sredstva, a prvi puta su u splitsku bolnicu došli radnici jedne gradske tvrtke. Testiranja su posebno poželjna za primjerice vozače javnih prijevoznih sredstava, zaštitara te osobe koje rade s novcem, ističe Antonio Alujević, voditelj Odjela za sudsku medicinu KBC-a.
– Mi pokrivamo veliki spektar narkotika, alkohola i lijekova, a šteta je što ovakve provjere ne radimo i za splitsku policiju jer bi s našim kapacitetima to mogli raditi za sve četiri dalmatinske županije. Iz policije uzorke krvi, za provjere, šalju u zagrebački centar “Ivan Vučetić” – veli Alujević i podvlači kako bi višestruka korist bila da se krv umjesto u Zagrebu provjerava u Splitu, u KBC-u.

Dodajmo kako je na ovom odjelu splitske bolnice u 2020. godini napravljeno 50 toksikoloških testiranja za potrebe Suda, dok je do sredine srpnja ta brojka stala na 39 provjera.
Provjere su rađene na najmodernijoj opremi u bolnici, na pliskom kromatografu koji radi na principu električnih signala dobivenih kada plin helij odvaja analit (uzorak – op.s.) i zadržava ga na kolonama. (dalmacijanews)

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime