Skupština PŠRD “Arbun” održana je u srijedu, 27.12. u 17:00
Naširoko smo izvještavali o izborima u pomorskom športskom ribolovnom društvu “Arbun” iz Makarske, oko čega je sazdan dugotrajan spor kojem se još uvijek ne nazire kraj. Čak 19 članova je prijavilo brojne nepravilnosti, nezakonitosti i sumnju u namještanje izbora održanih 21. i 22. srpnja, u režiji sedmeročlane uprave društva. S obzirom da unutar klupskih tijela nije bilo sluha za ove članove, dopise su u konačnici uputili državnoj upravi, sportskoj inspekciji, kao i nadležnim ministarstvima.
Kako doznajemo, ured državne uprave, nadležan za predmet, blokirao je udruzi upis promjena u sudski registar. Novi-stari predsjednik skupštine, Ante Tonći Mendeš, nije upisan kao zastupnik društva, te mu je mandat istekao prije gotovo 3 mj. Štoviše, zbog brojnih nepravilnosti, ured državne uprave je izbrisao i Tomislava Gilića, predsjednika izvršnog odbora, kao legalnog zastupnika (Rješenje KLASA UP/I 230-02/22-0401/0037; URBROJ:2181/1-12-01/03-23-0003, pravomoćno 18.12.2023).
Suočeni s nemogućnošću nastavka rada, raspolaganja novcem i sudjelovanja u pravnom prometu općenito, članovi uprave panično ponavljaju izbornu skupštinu, mijenjaju Statut, biraju nove ljude za zastupanje, razrješuju i imenuju sva tijela udruge te mijenjaju disciplinski pravilnik koji su obilato zlorabili. Povlače sve prethodne zahtjeve za upis nove ovlaštene osobe, povlače izmjene statuta prema uredu državne uprave i kreću ispočetka (Rješenje KLASA UP/I 230-02/23-0401/0045; URBROJ:2181/1-12-01/03-23-0007, pravomoćno od 27.12.). Sve zbog obilatog kršenja zakona u izbornom postupku. Cinici bi to nazvali eufemizmom “usklađivanje sa zakonom”, ako bi se htjeli narugati.
Time činjenično potvrđuju kako izborna procedura nije odrađena na zakoniti način. Pitanje je hoće li im i takav polovičan manevar uspjeti? I dalje ostaje glavni problem, a to je diskriminacija članstva, odnosno nezakonita eliminacija jednog dijela članova iz izbornog procesa. Dok je primjerice Anti Tonću Mendešu ovo treći mandat u nizu u skupštini društva, “nepoćudnima” je zabranjena kandidatura nakon dva ili čak nakon samo jednog mandata.
Kako doznajemo, odmah nakon skupštine je organiziran domjenak, kako bi se dovabio dovoljan broj skupštinara za kvorum. Širenje opojnog mirisa gulaša, iz metarskog lonca, ubrzalo je proceduru, zaustavilo suvišna i neugodna pitanja. Npr.: Zašto sve ponavljamo i mijenjamo ako smo radili po zakonu?
Suočeni s ozbiljnim i inkriminirajućim dokazima, članovi uprave su iz nemoći i slabosti posegnuli za osvetničkim alatima: Isključenjima, opomenama pred isključenje i drugim sankcijama. Zbog navedenih radnji, šteta po ugled i čast članova, kao i samo društvo je učinjena. Hoće li se sada Tomislav Gilić, Frane Filipeti, Dario Lalić i ostali ispričati zbog neargumentiranog progona članova i nanošenja štete ugledu društva? Ili će tek nadležni organi dati konačni sud?