Ljudi koji su osuđeni za smrt mog oca su mu bili susjedi kojima je on pomagao i u hrani i u novcu i radeći s njima. U 20 godina pravosuđe nije uspjelo dovesti postupak do kraja te je gotovo istekao rok do apsolutne zastare.
Ne znam što sve nisu tražili, još je samo nedostajalo da moram dokazati da mi je otac zaista mrtav i da moram nositi kosti iz njegova groba. Ipak, da nisam optimist, ne bih to izdržala i vjerujem kako će se sve okončati po pravdi i na vrijeme – kazala nam je Rosanda Macan, kći Jovana Borovića (66), koji je na svom kućnom pragu u mjestu Suhaču, u općini Sinj, na pravoslavni Božić 1998. godine premlaćen nasmrt, te se pravorijek o tom strašnom događaju očekuje za 20-ak dana na Županijskom sudu u Splitu, piše Slobodna Dalmacija. Sjednica na kojoj će se odlučivati o prvostupanjskoj presudi kojom su dvojica kažnjena zatvorom od po godinu dana sazvana je mjesec i pol dana prije datuma kada istječe zastarni rok.
Sumještani sada pokojnog Jovana Borovića, rođaci Stipe Bulj (56) i Dražan Bulj (55) te Zdravko Bašić (39), optuženi su za nanošenje teških tjelesnih ozljeda sa smrtnom posljedicom. Krajem prošle godine na Općinskom sudu u Splitu, rođaci Bulj su proglašeni krivima i osuđeni na po godinu dana zatvora, dok je Zdravko Bašić bio oslobođen krivnje. Kako je za to kazneno djelo kazna do deset godina zatvora, apsolutna zastara nastupa 20 godina nakon počinjenja kaznenog djela, što znači u siječnju 2018. godine.
U zadnji tren
Od Damira Romca, suca i glasnogovornika Županijskog suda u Splitu, na koji je predmet zaprimljen na odlučivanje po žalbi na presudu u travnju ove godine, doznajemo kako se sjednica drugostupanjskog vijeća ipak nije sazvala u zadnji tren. – U tom sudskom predmetu već je donesena jedna prvostupanjska presuda koja je ukinuta te je naloženo novo suđenje. Nakon ukidanja te presude, zastarni rok se produljio, kako zakon i predviđa, za još dvije godine, tako da je krajnji rok prolongiran do siječnja 2020. godine, a ne sljedeće godine – pojasnio nam je. Prva osuđujuća presuda donesena je trinaest godina od smrtonosnog premlaćivanja Jovana Borovića, u listopadu 2011. godine. Tada su sva trojica optuženih proglašena krivima i kažnjena sa po godinu dana zatvora. Presuda je ukinuta i naloženo je novo suđenje, koje je provedeno i okončano prošle godine. – Imala sam toliko teških zdravstvenih problema, mislim kako je to sve zbog stresa. Izmrcvarilo me to koliko je bilo odgoda tijekom postupka u ovih 20 godina. To čovjek ne može opisati. Da se nije znalo tko je to napravio, u 20 godina bi se otkrili počinitelji, a kamoli da se nije donijela odluka. Meni je danas i prvi dan kada se to dogodilo isto. On je njima pomagao i davao, oni su mu bili susjedi. Stvar je samo u tome što nisu iste vjere, iako su pravom vjerniku sve vjere iste. Ja neću nikad stati, ako bude trebalo, ići ću u Strasbourg – odlučna je Rosanda Macan. Njezin brat Božidar Borović i danas živi u Suhaču, a nama je kazao kako je sramota koliko se oteže suđenje.
Fraktura lubanje
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podignulo je optužnicu protiv Stipe i Dražana Bulja te Zdravka Bašića još 1998. godine. Predmet je raspoređen sucu koji nekoliko godina nije doslovno ništa radio na njemu. Rasprave kreću 2002. godine, četiri godine od događaja, kada je raspoređen drugom sucu. Postupak se otegao nevjerojatno dugo zbog brojnih svjedoka i medicinskih vještačenja koje je bilo nužno provesti. Nekoliko puta rasprave su se odgađale i zbog nedolaska ponekog od optuženih. Sudac koji je vodio predmet imenovan je na Županijski sud u Splitu te nije okončao raspravu. Spis ponovno biva raspodijeljen novom sucu 2007. godine i do početka 2011. godine ponovno su provedeni svi dokazi i postupak okončan. Saslušano je 15-ak svjedoka, od kojih ni jedan nije bio očevidac događaja, što je dodatno otežavalo postupak. Medicinska vještačenja provedena su u Splitu, Rijeci te multidisciplinarno u Zagrebu. Bitno je bilo utvrditi uzročno-posljedičnu vezu između ozljeda od drvenog kolca i smrtnog ishoda. Sporna je bila ozljeda glave jer nije bilo fizičkog dokaza frakture, nego je ozljeda utvrđena prisutnošću zraka u lubanji. Međutim, jedan od vještaka medicinske struke izjasnio se kako je tijekom mjesec dana, koliko je proteklo od ozljeđivanja do obdukcije, moglo doći do zacjeljivanja lubanje. Gnojna upala pluća razvila se od obostranog prijeloma petog rebra. Županijski sud u Splitu na sjednici sazvanoj 21. studenoga može donijeti konačnu odluku na tri načina: da u potpunosti potvrdi postojeću presudu, potvrdi odluku o krivnji i smanji ili uveća kaznu ili može donijeti potpuno izmijenjenu presudu. Četvrta mogućnost je da presudu ukine i vrati slučaj na novo, treće, suđenje, koje se onda mora provesti u roku od dvije godine ako se želi izbjeći apsolutna zastara jer novog produljenja roka nema.