‘Smjernice za integralnu zaštitu ruralnih krajolika i održivi razvoj turizma delte rijeke Neretve’ predstavljene su 29. listopada 2019., u hotelu Valamar Lacroma, na završnoj konferenciji projekta CO-EVOLVE u organizaciji Regionalne agencije DUNEA
Na konferenciji projekta, čiji cilj je podizanje svijesti, analiza stanja i promicanje suradnje čovjeka i prirode u obalnim područjima s visokom stopom turizma, sudjelovali su župan Nikola Dobroslavić, ravnateljica Regionalne agencije DUNEA Melanija Milić, ravnateljica Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije Marina Oreb, vanjski stručnjak iz tvrtke APE d.o.o. Nikša Božić uz predstavnike općina i gradova s područja Dubrovačko-neretvanske županije.
Smjernicama su izrađene konzervatorske, urbanističke, krajobrazne i arhitektonske podloge kojima su identificirana i valorizirana zapuštena, odnosno napuštena, sela i zaseoci u zaleđu klastera Neretva te planerske smjernice koje se mogu implementirati u prostorno-plansku dokumentaciju jedinica lokalne samouprave s područja doline Neretve.
Uvodnu riječ o važnosti ovog projekta sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj, imala je ravnateljica Regionalne agencije DUNEA Melanija Milić.
‘S budžetom od 215 tisuća eura, Regionalna agencija DUNEA je uz Zavod za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije i vanjske stručnjake, kreirala integrirane planove i aktivnosti upravljanja za deltu rijeke Neretve- jedno od sedam pilot područja. To je ujedno i bio cilj projekta – podizanje svijesti, analiza stanja i promicanje suradnje čovjeka i prirode u obalnim područjima s visokom stopom turizma i velikim turističkim potencijalom. Zajedničkim naporima, razmjenom iskustva i traženjima najboljih rješenja došli smo do kraja i ovog projekta, te zaista možemo biti ponosi na Smjernice koje su iz projekta proizašle’, poručila je Milić te izrazila želju da se i za ostale klastere osiguraju sredstva kako bi se i dalje razvijala ruralna područja.
O značaju projekta CO-EVOLVE za Dubrovačko-neretvansku županiju govorio je župan Nikola Dobroslavić.
”Ove Smjernice daju odgovore kako revitalizirati deltu Neretve i dati joj novu vrijednost kroz razvoj turizma. Moramo raditi na podizanju svijesti o važnosti kvalitete prostora koje imamo te ih istodobno zaštititi kako bi stvorili preduvjete za razvoj održivog turizma”, rekao je župan Dobroslavić te dodao kako je klaster Neretve primjer za razvoj drugih ruralnih dijelova županije.
Ravnateljica Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije Marina Oreb upozorila je kako većina sela u Neretvi, ali i u ostalim dijelovima Županije nisu zaštićena kao kulturna dobra zakonom.
‘Dubrovačko-neretvanska županija će tražiti od Ministarstva turizma da ovaj pilot projekt razmotri i preporuči primijeniti kako u nas, tako i u cijeloj Hrvatskoj, te da uvede posebnu mjeru, odnosno program ‘Revitalizacija ruralnih krajolika’, iz koje bi se dodjeljivala sredstva za projekte koji imaju za cilj turističku valorizaciju napuštenih sela’, objasnila je Oreb.
O metodologiji izrade stručne podloge detaljnije je govorio Nikša Božić koji je u iscrpnoj prezentaciji pokazao četiri faze koje su dovele do izrade Smjernica i brošure, te je prikazao i odabrano pilot područje, selo Vidonje u općini Zažablje.
‘U prvoj fazi prepoznata je vrijednosti ruralnih krajolika doline Neretve kroz izradu karakterizacije i ocjene karaktera krajolika. Detaljna analiza naselja sadržavala je analizu naselja, prostornih struktura, prostorne organizacije, slike naselja itd. Detaljno je analizirano odabrano selo (pilot-područje) za koje je provedeno arhitektonsko snimanje. Posebna je pozornost posvećena podizanju svijesti o vrijednostima tradicijske arhitekture i potrebi kvalitetne obnove u duhu tradicije, te problemima vezanim uz revitalizaciju. Stoga su tijekom provedbe projekta organizirane radionice s lokalnim stanovništvom, a pripremljena je i brošura s rezultatima projekta namijenjena široj javnosti’, poručio je Božić.
Smjernice za integralnu zaštitu ruralnih krajolika i održiv razvoj turizma delte rijeke Neretve sastoje od tri dokumenta: Prepoznavanje vrijednosti ruralnih krajolika doline Neretve, Smjernice za integralnu zaštitu i revitalizaciju ruralnih krajolika doline Neretve i Smjernice za održiv razvoj ruralnog turizma doline Neretve.
Naslanjaju se na prethodno izrađen Plan razvoja turizma klastera Neretva 2015-2025, a služe kao preporuka i primjer dobre prakse razvoja ruralnih područja i za ostale turističke klastere Dubrovačko-neretvanske županije.
Predstavnicima gradova Metković, Ploče i Opuzen te općinama Kula Norinska, Pojezerje, Zažablje i Slivno, župan Nikola Dobroslavić uručio je Smjernice, s ciljem da ih koriste kao podlogu za izradu Prostornog plana uređenja gradova i općina te adekvatno ugrade u odredbe za njihovo provođenje, kako bi se ostvario prepoznati potencijal ruralnog područja zaobalja Neretve i kako bi razvoj na ovom području bio održiv uz zaštitu i očuvanje ruralnih područja u izvornom stanju.
Nakon konferencije otvorena je i prigodna izložba fotografija zaseoka doline Neretve u organizaciji Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt punog naziva „Promicanje ko-evolucije ljudskih aktivnosti i prirodnih sustava za razvoj održivog obalnog i pomorskog turizma“ vodi Regija Istočne Makedonije i Trakije iz Grčke uz partnere iz Grčke, Italije, Španjolske, Francuske i Hrvatske. Uz Regionalnu agenciju DUNEA, hrvatski partner na projektu je Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije.
Brošuru ‘Revitalizacija ruralnih naselja doline Neretve’ možete pronaći na ovoj poveznici.
Proračun projekta je tri milijuna eura, dok je budžet Regionalne agencije DUNEA 215.000 eura, a iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Interreg MED Programme sufinancira se 85 posto odnosno 2.559.000 eura. (ploce.hr)