U lipnju 2019.godine, na blagdan Sv. Ante, tadašnji ministar državne imovine Goran Marić potpisao je Odluku o darovanju vile Irena Gradu Makarskoj
Tom Odlukom definirano je da se Grad Makarska obavezuje u roku pet godina, dakle do 13.lipnja 2024.godine vilu Irena prenamijeniti u muzej Grada Makarske u skladu sa Idejnim rješenjem tvrtke Investprojekt d.o.o.. Na temelju spomenute Odluke načinjen je i Ugovor o darovanju u kojem je umetnuta tzv. raskidna klauzula ukoliko Grad Makarska ne ispoštuje zadane rokove prenamjene. Pojednostavljeno, ako Grad Makarska u dogovorenom roku ne otvori muzej Grada Makarske u vili Irena, darovano vlasništvo prelazi u ruke države ili će Grad Makarska obeštetiti državu u visini tržišne vrijednosti u trenutku raskidanja darovnog ugovora!
Vila Irena je 2019.godine procijenjena na 4,97 milijuna kuna odnosno 659.632,35 € te se Grad Makarska tada obavezao na otpis potraživanja prema državi u iznosu nešto manjem od 100 tisuća eura te knjižnih potraživanja prema Ministarstvu financija koja su se odnosila na 45% deviznih uplata za stanove otkupljene po Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo.

Kao što je poznato, u vili Irena nema nikakvog muzeja, kamoli muzeja Grada Makarske, rokovi su davno istekli i država u svakom trenutku može tražiti natrag tu vrijednu nekretninu ili zatražiti novac, a obzirom na dosad uložena sredstva te vrijednost nekretnine u trenutku Ugovora o darovanju, taj iznos premašio bi 1,2 milijuna eura!
Svjesni činjenici da nisu prenamijenili vilu Irena u zadanim rokovima, Grad Makarska je od države zatražio dodatne tri godine produljenja darovnog ugovora uz obvezu smještaja Kulturno-interpretacijskog centra pod upravljanjem Gradskog muzeja grada Makarske u nekretnini, no do danas taj rok nije produljen.

Kakvu namjenu vile Irena je Grad Makarska predvidio, možda najbolje ilustriraju izjave gradonačelnika Zorana Paunovića i njegove zamjenice Antonije Radić Brkan. – Vila Irena – naš novi kulturni prostor s dušom. Nekad zaboravljena, danas probuđena duhom Makarske koji će u njoj živjeti svaki dan. Vila Irena više nije “muzej u kutiji”, već otvoreni centar kulture, kreativnosti i doživljaja – za sve nas, naše goste i generacije koje tek dolaze. Na samoj plaži, između mora i Biokova, prodisat će mjesto koje spaja tradiciju s modernim duhom. Multifunkcionalan prostor za izložbe, radionice, koncerte i druženja, kafić s dušom i domaćim okusima, galerija, suvenirnica, terasa s najljepšim pogledom u gradu. Interpretacijski elementi pričaju priču o našem identitetu – kroz stolove, zidove, izložbe i događanja. Otvoreno svima – mještanima, umjetnicima, znatiželjnicima, kupačima, djeci i turistima. Projekt energetske obnove Vile Irene sufinanciran je s više od 100 tisuća eura iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt uređenja interijera izradile su arhitektice Maša Medoš i Klara Nikšić. Vila Irena nije muzej, već novi multifuncionalni kulturni punkt koji nas poziva da stanemo, pogledamo, poslušamo, osjetimo. Kompletan prostor će biti pod upravljanjem Gradskog muzeja Makarska, uključujući i prostor kafića/ugostiteljskog dijela, informirao je Paunović.
Sličnog razmišljanja je i Antonia Radić Brkan koja se video snimkom obratila nedavno građanima Makarske. – Prema njezinim riječima Gradu Ministarstvo kulture i medija zapravo je zabranilo muzej u darovanoj nekretnini, već je odobrilo stalni postav, no to u rečenom ministarstvu oštro opovrgavaju i tvrde da ih iz Grada Makarske nisu uopće kontaktirali, pa analogno tome oni nisu ništa ni zabranili. – Evo nas u vili Ireni. Top. Pa imamo i spojenu struju. Prizemlje je koncipirano projektom tako da tu dođe jedan i radni prostor i šank gdje će pod upravom muzeja grada Makarske ovaj prostor zaživjeti, nadamo se, već i ovog ljeta. Mi smo tu bili prisiljeni stati što je u biti i bilo dobro i napraviti novi projekt za prostor koji je prilagođen lokaciji gdje se nalazi. Dočekao nas je plan da u ovom prostoru bude muzej unutar kojeg su četiri muzeja – muzej Drugog svjetskog rata, pomorski, arheološki i muzej Domovinskog rata. Naime, po Ministarstvu kulture tu naravno da nismo mogli dobiti dozvolu jer se nalazimo pet metara od mora i u Ministarstvu su poludjeli kada smo rekli da je takav projekt, da tu treba biti muzej na što su rekli da isključivo može biti povremeni postav. Mi smo tu zaustavili radove na energetskoj obnovi, napravili tematski koncept za vilu Irena u skladu s duhom mjesta gdje se nalazi. Prvi dio je predviđen da bude ugostiteljsko trgovački dio, nazovimo ga tako. Kao što vidimo, skoro smo pri kraju pa ajmo proći sve. Prostor je radila Maša Medoš, naša makarska arhitektica i zaista je složila super priču u jedan prozračan prostor koji je multifunkcionalan. Klime, dizalice topline – već je postavljeno i sva galerijska rasvjeta je spremna. Voda, struja, ventilacija, jedino još zadnje što se radi je pod. Ono što sam ti htjela pokazati je pogled. Gledaj ti gdje smo rođeni. Ovo stvarno treba sačuvati i vila Irena je fantastičan prostor kojem treba vratiti dušu i pustiti ga da se stopi s domaćim svitom i turistima kao što je vjerojatno prvotno i zamišljen. Sad ti meni reci – što nije vrijedilo malo pričekati, napraviti projekt da se iskoristi njegov maksimalni potencijal i da imamo prostor u kojem će stvarno uživati i domaći i gosti jer na kraju krajeva, ljudi moji, on nam ostaje za cijeli život, kazala je Radić Brkan obraćajući se Paunoviću u video uratku.

U jednom dnevnom listu objavljeno je i očitovanje Ministarstva kulture i medija. – Ovdje nije riječ o pojedinačno zaštićenom kulturnom dobru, pa tako Ministarstvo nije ni moglo izdati navodni uvjet da se tamo ne može izložiti muzejska građa. Upravo suprotno, s obzirom na to da se vila Irena nalazi neposredno uz Arheološki lokalitet sv. Petar u Makarskoj, prema mišljenju kolega iz Konzervatorskog odjela u Splitu Ministarstva kulture i medija, bilo bi dobro da se u vili izlože vrijedni arheološki nalazi s tog lokaliteta, kazala je glasnogovornica Renata Margaretić Urlić.
Ni u Upravi za muzeje, arhive i knjižnice Ministarstva kulture i medija nemaju saznanja da bi itko uputio prijedlog muzeološkog postava na toj lokaciji, tako da se ni Hrvatsko muzejsko vijeće nije moglo očitovati o tom pitanju.
I kao da sve ovo nije dovoljno skandalozno, imamo i izjavu Zorana Paunovića koji se javno hvalio kako je projekt energetske obnove ”Vile Irene” sufinanciran s više od 100 tisuća eura iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost što i nije u potpunosti istinito. Naime, 2020. godine zahvaljujući Javnoj ustanovi Makarska razvojna agencija MARA, odlukom Fonda za zaštitu okoliša Gradu Makarskoj je za energetsku obnovu ”Vile” dodijeljeno 115 tisuća eura, odnosno 40 posto ukupne vrijednosti projekta. Ukupna vrijednost projekta bila je procijenjena na 287 tisuća eura. Međutim, Grad Makarska opet pokazuje visoku dozu “šlamperaja” i ne dostavlja traženu dokumentaciju u zadanim rokovima čime gubi tih 115 tisuća eura! – Temeljem Javnog poziva za energetsku obnovu zgrada kulturne baštine koji je Fond imao u listopadu 2020. godine, s Gradom Makarskom je sklopljen ugovor za energetsku obnovu muzeja Vila Irena. Za tu namjenu Fond je Makarskoj tada odobrio 864 tisuće kuna (oko 115 tisuća eura). Rok za izvođenje radova za sve korisnike koji su po tom javnom pozivu dobili sredstva je bio dvije i pol godine. S obzirom da u propisanom roku Grad nije Fondu dostavio ugovorom definiranu dokumentaciju za isplatu, sredstva im za tu namjenu nisu ni isplaćena – kazala je Lidija Tošić, voditeljica Službe za odnose s javnošću Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

A Boja je pozicija muzeja grada Makarske je u Općini i u Meteoru i u hotelu Dalmacije a i ona u Aminesu je isto dobra za muzej grada ova Vila Irena je više za pozicija za drebant i Metal plastiku a more i Goolubarnik on za ne golubove prevrtače.dok tamo di je Metaloplastika triba primistit hotel Meteor a na Biokovu triba primistit Hotel Miramare a di je Hotel Miramare primistiti Bolnicu i tako bi bilo sve na tuđem mistu i vlasništvu ka šta je i prije bilo je A važno je napomenuti još da niko nesmi smeče bacit ako nema karticu od komunalnog a koju nemore dobit ako nema vlasnički list od stana i kuče jer se mora znati vlasnik glomaznog otpada a to bez pravosuđa ptoč nemore..Sve skupa i dalje zajebno