Procjenjuje se da je 21 milijun djece diljem južne Afrike pothranjeno, a dugotrajne suše predstavljaju rizik od potpune humanitarne katastrofe, pokazuju izvješća UN-a

Tekstualni okvir: Amoss (15) Osnovna škola Dzunga u Malaviju

“Stalno brinem zbog hrane. Ne mogu učiti ako ne jedem. Kad si gladan, ne možeš ništa raditi.” 
Neprekidne suše koje su tijekom prošle godine pogodile čitavu regiju uzrokovale su treću uzastopnu iznimno slabu žetvu 2024. godine. Čak je i najnovija sezona sjetve imala katastrofalne rezultate jer su kiše pale nekoliko mjeseci prekasno, a dragocjeno se sjeme sasušilo i uvenulo. Zbog toga se očekuje da će i nadolazeća žetva biti vrlo slaba. Iako je bilo malo kiše krajem siječnja 2025., sezona je rasta skraćena i usjevi neće imati dovoljno vremena da sazru.

Angela Chipeta-Khonje, direktorica Marijinih obroka u Malaviju, objasnila je: “Usjevi su propali diljem regije, ostavivši ljude bez hrane mnogo prije uobičajenih “gladnih” mjeseci. Učinak suše na prehrambenu sigurnost vrlo je težak u ovoj regiji u kojoj 70 % malih poljoprivrednika ovisi o kiši i zemlji kako bi preživjeli i imali izvor prihoda.[2] Prema našim procjenama, samo je u Malaviju pet milijuna djece zahvaćeno krizom hrane. Više od milijun najugroženije djece prima dnevni obrok u školi, tako njima i njihovim obiteljima dajemo sigurnost da će imati pristup jednom životno važnom obroku dnevno. Ali moramo učiniti više, i moramo djelovati brzo prije nego što ova situacija preraste u katastrofu.”

Marijini obroci pružaju životno važne školske obroke 1,5 milijunu djece diljem četiri zemlje najpogođenije krizom hrane, a danas su pokrenuli i globalni humanitarni apel “Izvanredno stanje u Južnoj Africi”. Kampanja Marijinih obroka traje od 10. do 28. veljače 2025. godine. kako bi prikupili sredstva za hitno širenje programa školske prehrane u tim četirima zemljama (Malavi, Mozambik, Zambija i Zimbabve).

Tekstualni okvir: Dorothy Sumail, poglavarica sela Mtusa u Malaviju 
 
“Obogaćena kaša Marijinih obroka pomogla je ublažiti izazove s kojima se djeca suočavaju. To je jedino što učenici jedu – nemaju ništa za jesti do sljedećeg dana u školi, niti imaju što jesti tijekom vikenda.” 
 
“Glad s kojom se suočavamo utječe na čitavu zajednicu i svi su zabrinuti. Žetva će biti slaba jer su kiše došle prekasno. Ova se godina čini mnogo drugačija. 2024. bila je suha, ali smo se uspjeli snaći, ali sada ljudi nemaju baš ništa niti će biti žetve.” 
 
“Kao poglavarica, silno sam zahvalna Marijinim obrocima što su došli u našu školu i donijeli kašu. Molim vas, nemojte prestati posluživati kašu.” 

Program školske prehrane u ovoj je školi uveden u listopadu 2024. godine.
 
Angela Chipeta-Khonje kaže: “Obrazovanje je ključno za društveni i gospodarski razvoj zemalja poput Malavija. Potrebno nam je dobro obrazovano stanovništvo kako bismo se mogli razvijati. Pružajući dnevni obrok na mjestu obrazovanja, ne samo da djeci osiguravamo životno važnu prehranu, nego ih potičemo da uče. Gotovo je nemoguće učiti praznog želuca.”

Priča susjedne Zambije, u kojoj Marijini obroci hrane više od 500 000 djece, vrlo je slična. Direktor Marijinih obroka u Zambiji, Panji Kajani, rekao je: “Znamo za mnoge obitelji kojima bi žetva s njihove zemlje donijela oko 20 vreća kukuruza, koje su 2024. godine požele tek pet vreća i sada nemaju ništa što bi ih održalo u “gladnim” mjesecima. Zbog toga cijene rastu pa je još teže doći do hrane, a znamo i da će nadolazeća žetva biti vrlo loša. Usjevi su slabašni, zbog visokih temperature i manjka kiše nisu dozreli. Hitno nam je potrebno širenjem programa prehrane u školama kako bismo izbjegli kriznu situaciju, pogotovo među djecom.”

Samo 22 € su dovoljna da bi jedno dijete primalo Marijine obroke cijele školske godine. Marijini obroci surađuju s nekima od najsiromašnijih zajednica svijeta koje ulažu volonterski rad kako bi pripremili i poslužili obroke djeci. Globalni program školske prehrane obuhvaća 16 zemalja i pruža dnevni školski obrok više od 2,4 milijuna djece.

Više o radu i viziji Marijinih obroka pročitajte na www.marysmeals.hr te na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Dodatne informacije možete dobiti na broj telefona 01 5509 250.

Donirati možete na IBAN: HR7923600001102102666, poziv na broj HR 00, Model: 2025, Opis plaćanja:Izvanredno stanje u Južnoj Africi.  Za uplate iz inozemstva upisati SWIFT: ZABAHR2X

Hvala Vam na dobroti koja pomaže osigurati obroke za djecu Južne Afrike!

Bilješke urednicima

________________________________________

  • Marijini obroci jednostavna su ideja koja djeluje. Humanitarna organizacija osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice gdje primaju obrazovanje koje će im, u budućnosti, biti izlaz iz siromaštva.
  • Mary’s Meals nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barrow, tijekom razdoblja gladi, posjetio Malavi i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezinog najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želio bih imati dovoljno hrane za jesti i želio bih jednog dana ići u školu“.
  • Naša misija je omogućiti ljudima da doniraju svoj novac, sredstva, vještine, vrijeme ili molitve i na taj način najučinkovitije pomognu onima koji žive u najsiromašnijim zajednicama svijeta.
  • Marijini obroci omogućuju svakodnevne obroke za 2,4 milijuna djece u okviru školskih programa prehrane u 16 zemalja: Indija, Kenija, Liberija, Malavi, Južni Sudan, Zambija, Etiopija, Sirija, Libanon, Benin, Ekvador, Haiti, Madagaskar, Zimbabve, Niger, Jemen i Mozambik.
  • Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima tijekom cijele školske godine

iznosi 22 €.

  • Marijini obroci obvezuju se usmjeriti najmanje 93 % od svake donacije izravno za programe prehrane. To je moguće jer veliki dio poslova obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.
  • U svim zemljama gdje se provodi program prehrane, Marijinim obrocima upravljaju lokalne zajednice. Gdje god je moguće obroci se pripremaju s prehrambenim namirnicama koje se uzgajaju i kupuju lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.
  • Marijini obrociHrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorene 32 školske kuhinje: 8 u Malaviju, 18 u Zambiji, 5 u Beninu i 1 u Ekvadoru.
  • U 2024. godini Marijini obrociHrvatska osigurali su obroke za više od 110 454 djece.
  • Više informacija o Marijinim obrocima saznajte na sljedećim poveznicama:

[1] Vijesti UN-a, listopad 2024. https://news.un.org/en/audio/2024/10/1155766

[2] Ured UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), južna Afrika: prognoza i posljedice El Niña, kolovoz 2024., https://www.unocha.org/publications/report/malawi/southern-africa-el-nino-forecast-and-impact-august-2024

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime