Sustav futsal natjecanja u Zadru odvija se u tri lige koje trenutačno okupljaju 58 klubova i koji broje više od 1000 članova. Zadar za razliku od ostalih gradova u Hrvatskoj nema svoj futsal klub pod kapom HNS-a, već Zadrani imaju lokalnu, ali autonomnu i neovisnu organiziranu prvu, drugu i treću ligu koje se odigravaju u dvorani Mocire (1. i 2. Liga) i školskoj dvorani Osnovne škole Zadarski otoci na Bilom Brigu (3. Liga). Organizaciju samog natjecanja, sudce, delegate, mobilnu aplikaciju samih natjecanja i sve ostalo što je potrebno za održavanje natjecanja još od 1995. godine vodi Udruga za mali nogomet Zadarske županije kojoj je trenutačno na čelu predsjednik Toni Kruneš

Samo natjecanje je odlično posloženo i vjerujem da nema žitelja Zadra koji barem jednom nije gledao naše najbolje ekipe kao što su Fresti, Zadranka, Tin, Varoš, Sveti Ante i uživali u majstorijama Maxa Dundova, Robija Grdovića, Marka Šimurine, Mate Bugarije, Dragana Župana, te dokazanih mladih snaga kao što su Josip i Luka Jurlina, Toni Katalinić, Jurica Zanki te Toni Vučković. Spomenuti momci, a i naši svjetski nogometni doprvaci Luka Modrić, Šime Vrsaljko, Danijel Subašić te Dominik Livaković su izrasli u klasne igrače na ulicama Zadra kao djeca igrajući se po cijele dane i razvijajući svoj Bogom dani talent. Zadarski nogometni bazen je dokazano prepun talentima koji često nemaju odgovarajuće uvjete za svoj nesmetani razvoj u smjeru profesionalizma i izrastanja u vrhunske sportaše.

Da su Zadrani gladni vrhunskog sporta, odnosno futsala, svjedoči i činjenica pretijesnih Mocira kada je tadašnji sudionik Prve hrvatske futsal lige Mnk Murter u par navrata gostovao u zadarskoj dvorani te igrao prvoligaške utakmice. Tribine su unatoč tome što se ulaz naplaćivao bile pretijesne za sve koji su željeli vidjeti malonogometne majstorije prvoligaša.

Svi ćemo se složiti da je prava šteta što Zadar unatoč nespornom nogometnom talentu nema hrvatskog prvoligaša. Pitate se; pa zašto nemamo? Zato što je za igranje prve Hrvatske futsal lige potrebna podrška lokalne zajednice u organizacijskom, infrastrukturnom te financijskom smislu. U organizacijskom smislu Grad Zadar odnosno Zajednica za sport koja brine za svoje članove, odnosno klubove, apsolutno ne brine i ne pomaže u radu svojih članova, već naprotiv, otežava im rad komplicirajući administraciju koja je tako zahtjevna da je se ne bi posramio niti profesionalni nogometni klub u ligama Petice. Infrastrukturno gledano grad Zadar nema dvoranu koja odgovara propozicijama futsal natjecanju na najvišem rangu osim dvorane Višnjik koja je rezervirana za KK Zadar i stranačke sastanke stranke na vlasti koji se organiziraju u sustret svakakvim izborima. Spomenuta dvorana Osnovne škole Zadarski otoci na Bilom Brigu nema dovoljne kapacitete tribina, a dvorana Mocire nema grijanje, izlaze za slučaj nužde, itd.

Projekcije za gradnju nove specijalizirane futsal dvorane su takve da bi financijska konstrukcija bila zatvorena s 2.500.000 kn. To je za Zadar itekako prihvatljiv iznos, pogotovo kad znamo da je Grad, ni ne trepnuvši dao pajdašima iz HNK Zadar baš iznos od 2.500.000 kn od kojih su sredstava oni, usput budi rečeno, počastili se i novim luksuznim Mercedesom. Tek kada su s naknadnom pameti u gradskoj upravi vidjeli da to tako ne može, morali su ga vratiti.

S financijske strane gledano situacija je najgora. Igrajući u jednoj od tri spomenute zadarske lokalne lige jednom klubu je potrebno cca 10.000 kn u što ulaze realni troškovi najma dvorane, troškovi sudaca, delegata, rada saveza (bez lopti, dresova i ostale sportske opreme).

Grad Zadar godišnje iz svog proračuna financira klubove s 5.000 kn! Za preostalih 5.000 kn koje nedostaju za plaćanje kotizacije lige kratko poručuju kako oni mogu samo sufinancirati klubove te da bi se klubovi sami trebali snaći za ostatak sredstava. Umjesto da grad Zadar pruži besplatno korištenje dvorana Udruzi za mali nogomet zadarske županije te na taj način klubovima olakša funkcioniranje kao što to rade u drugim gradovima kao npr. Biogradu, Šibeniku itd. Oni peru ruke kao da se ne radi o 1000 aktivnih igrača futsala već o šačici rekreativaca. Da bi stvar bila gora, spomenutu udrugu koja se brine za mladost cijele zadarske županije su izbacili iz prostorija na Đilu uz obećanje kako će se osigurati adekvatne prostorije koje se do dan danas nisu osigurale. I dok na primjer Mnk Murvica od svoje općine Poličnik dobije 10.000 kuna koliko je i najmanje potrebno za natjecanje u jednoj od spomenute tri zadarske lige, na primjer zadarski klub Mnk Plovanija dobije samo 5.000 te za ostali dio kotizacije mora kumiti i moliti privatnike koji su voljni sponzorirati (zapravo donirati) ostatak sredstava.

Kad nam ne daju 5.000 kako bi tek dali 100.000 kn za igranje Prve futsal hrvatske lige. A grad Zadar je europski grad sporta u 2021. godini …

S poštovanjem,

Duje Stanišić, Most-ov vijećnik Gradskog vijeća

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime