Građansko-liberalni savez (GLAS) uputio je u saborsku proceduru prijedlog  Zaključka kojim traži da Sabor obaveže Vladu na pokretanje postupka revizije ugovora između RH i Svete Stolice

“Osnovni cilj inicijative je zaštita sekularnih vrijednosti”, rekla je predsjednica GLAS-a Anka Mrak-Taritaš, upozorivši kako je ovo prvi put unazad 20 godina da se inicijativa koja traži reviziju tzv. Vatikanskih ugovora  pojavljuje u saborskoj proceduri.

“Okolnosti u kojima su Ugovori potpisivani nisu iste kao danas te smatramo kako je itekako došlo vrijeme da se pokrene postupak njihove revizije”, zaključila je Mrak-Taritaš.

Podsjetila je da je GLAS u svoju programsku deklaraciju pri osnivanju upisao potrebu revizije Vatikanskih ugovora (GLAS Vatikanski ugovori) ta kako je stranka s  ovom inicijativom krenula još na jesen prošle godine, bilo kroz okrugle stolove  ili zastupnička pitanja kojima su tražili odgovore koliko Hrvatska temeljem Vatikanskih ugovora financira Katoličku crkvu.

“Doznali smo da Hrvatska temeljem Vatikanskih ugovora godišnje izdvaja 900 milijuna kuna. Usporedbe radi, to vam je više od proračuna Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva turizma zajedno”, rekla je Mrak-Taritaš, dodavši da taj iznos ne uključuje jedinice lokalne i regionalne samouprave, koje su također prema Ugovorima obavezne financirati Katoličku crkvu.

Predsjednik Programskog vijeća GLAS-a Igor Kolman istaknuo je da su Vatikanski ugovori protuustavni te da u neravnopravan položaj stavljaju  ostale vjerske zajednice, ali  građane koji nisu vjernici.

“Vatikanski ugovori uzrokuju protuustavne posljedice, a te posljedice su da su načela jednakosti pred zakonom, slobode vjeroispovijesti i odvojenosti crkve od države narušena. Drugo, Vatikanski ugovori su neobično veliko financijsko i materijalno opterećenje za Republiku Hrvatsku”, poručio je Kolman.

Potpredsjednik GLAS-a Goran Beus Richembergh upozorio je kako temeljem Ugovora “Katolička crkva crpi nevjerojatnu  političku moć i neformalni utjecaj”. Beus Richembergh je upozorio kako je,  kada su ugovori potpisivani, Hrvatska imala udio duga u BDP-u 27 posto, a danas je to 84 posto. “Godišnjim izdvajanjem 900 milijuna kuna samo za potrebe jedne vjerske zajednice, nije teško izračunati da je u 20 godina izdvojeno najmanje 15 milijardi kuna’, rekao je Beus Richembergh, dodavši kako neke odredbe Ugovora treba potpuno ukinuti, a neke revidirati.

GLAS u zaključku predlaže da se ukinu odredbe koje Hrvatsku obvezuju na organiziranje nastave vjeronauka u javnim školama te odredbe koje propisuju obavezu državnih institucija da unaprijed upozore Katoličku crkvu o pokretanju istrage protiv klerika. Obje te odredbe smatraju izravno neustavnima. Kad je u pitanju financiranje Crkve, predlažu neki od modela koji omogućuje da građani sami biraju hoće li izdvajati dio poreza za određenu vjersku zajednicu te da se financiranje potreba Vojnog ordinarijata i dušobrižništva svede na prihvatljive okvire, s obzirom na broj vojnika i časnika.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime