Na posljednjih 13 svjetskih prvenstava u rukometu za muškarce dodijeljena je nagrada za najboljeg igrača i, s izuzecima Talanta Dujšebajeva 1997. i Ivana Balića 2007., sve su išle igračima iz momčadi koja je stigla do finala
Sedam ovakvih priznanja otišlo je rukometašima s pozicije srednjeg vanjskog, od kojih se ističu Ivano Balić, Nikola Karabatić i Stefan Lovgren s dvije nagrade. Mikkel Hansen, koji je osvojio ovu nagradu 2013., 2019. i 2021., jedini je lijevi bek kojemu je ovo pošlo za rukom. U utrci je i za četvrti MVP naslov, budući da je Danska prema mišljenju mnogih glavni favorit za uzimanje treće uzastopne svjetske titule. Samo je jedan vratar, Thierry Omeyer, 2015., proglašen MVP-jem, a tu su još i dva pivota – Christian Schwarzer (2003.) i još jedan Hrvat, Igor Vori (2009.).
Zanimljivo, među osvajačima nagrade za najkorisnijeg igrača nema niti jednog Rumunja, iako je ova reprezentacija među tri najuspješnije u povijesti svjetskih rukometnih prvenstava. No, mora se uzeti u obzir da se ova nagrada dodjeljuje od 1997. godine, a zlatno razdoblje rumunjskog rukometa odvijalo se u 60-im godinama prošlog stoljeća i prvoj polovici 70-ih (četiri svjetska zlata i jedna bronca).
Postoji nekoliko jakih aduta za dobivanjem ovog priznanja nakon završetka Svjetskog prvenstva 2023., no rijetko tko misli da se u tom krugu treba naći Domagoj Duvnjak, ponajbolji hrvatski rukometaš u povijesti koji je utakmicom protiv Egipta otvorio svoje 19. veliko natjecanje u dresu “Kauboja”. U nastavku ćemo se dotaknuti pet najvećih favorita za osvajanjem cijenjene nagrade MVP-ja…
Alex Dujšebajev (Španjolska)
Prvi MVP Svjetskog prvenstva, Talant Dujšebajev, ima dva sina posljednjih godina u reprezentaciji Španjolske. I Alex i Daniel igraju pod njegovim vodstvom u poljskom Kielceu, te je ovaj dvojac od velikog značaja španjolskoj selekciji i klubu.
Braća Dujšebajev osvojila je europske naslove 2018. i 2020., nešto što otac Talant nikada nije postigao, a dečki su uzeli i broncu na posljednjem Svjetskom prvenstvu. Desni vanjski Alex također je osvojio broncu u Tokiju 2021., ali je propustio Euro prošle godine kako bi odmorio rame i izbjegao operaciju. Bila je to mudra odluka nakon koje je vodio Kielce do finala Lige prvaka, gdje je pretrpio poraz u raspucavanju sa sedam metara od Barce.
Sada s 30 godina, Alex može gotovo sam promijeniti tijek utakmice i mogao bi se pridružiti superzvijezdama ovog sporta kada bi vodio Španjolce do trećeg naslova svjetskog prvaka i prvog nakon 2013. godine.
Ludovic Fabregas (Francuska)
Francuska se može pohvaliti brojnim kandidatima za MVP-ja, uključujući dvostrukog pobjednika Nikolu Karabatića i Diku Mema. Na taj popis možete dodati i Ludovica Fabregasa, Memovoga klupskoga kolege iz Barce koji se posljednjih godina etablirao kao jedan od najboljih rukometaša u svjetskom rukometu.
Imao je samo 21 godinu kada je bio dio francuske momčadi na Olimpijskim igrama u Riju 2016., ali je imao manju minutažu pored Cedrica Sorhaindoa i Luke Karabatića. Pet mjeseci kasnije odigrao je ključnu ulogu kada su Francuzi osvojili naslov svjetskog prvaka na domaćem terenu. Izvrsne utakmice upisao je u četvrtfinalnoj pobjedi nad Švedskom i u finalnom trijumfu protiv Norveške.
Zbog tih partija ovaj Katalonac prešao je iz Montpelliera u Barcu gdje je obukao slavni dres, isti onaj koji su imali nogometaši Barcelone koje je s djedom gledao na Camp Nou. Nicolas Tournat iz Kielcea je u međuvremenu zamijenio Sorhaindoa na popisu francuskih igrača, te se s Fabregasom i više nego učinkovito rotira. Ta će se dubina pokazati neprocjenjivom na tako dugom i fizički zahtjevnom turniru, a 26-godišnji Fabregas je u Ligi prvaka opetovano pokazivao što znači ekipi i u napadu i u obrani.
Jim Gottfridsson (Švedska)
Nakon što je odveo Švedsku do naslova na prošlom izdanju Europskog prvenstva i osvojio nagradu MVP-ja turnira (po drugi put), Jim Gottfridsson nastojat će ponoviti isti uspjeh na ovom Svjetskom prvenstvu. Moćni srednji vanjski, koji također posjeduje vješt šut i izvanrednu sposobnost asistiranja, ključan je za šanse Šveđana na turniru na kojem se bore za prvi naslov svjetskog prvaka otkako su “Bengan Boysi” trijumfirali 1999. godine.
Također mogu računati na značajnu podršku s tribina ispunjenih Šveđanima, a i skupina u prvom krugu im je poprilično lagana. Osim što bi sam trebao zabiti pregršt golova, Gottfridsson će osiguravati lopte za krila, Hampusa Wannea i Niclasa Ekberga koji je bio najbolji strijelac na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. gdje je Švedska osvojila srebro. Na Svjetskom prvenstvu 2021. zvijezda Flensburga imenovana je u idealnu postavu budući da su Šveđani uzeli novo srebro.
Ovaj 30-godišnjak očajnički će nastojati da ponudi još više za reprezentaciju koju predstavlja i da dođe do rekordne 12. svjetske medalje i petog naslova.
Mikkel Hansen (Danska)
Čovjek s najviše MVP nagrada Svjetskog prvenstva, Mikkel Hansen, mogao bi doći do četiri u Poljskoj i Švedskoj. Osvajač zlatne olimpijske medalje iz Rija 2016. pridružio se Aalborgu prošlog ljeta nakon čitavog desetljeća u Paris Saint-Germainu i pokazao je malo toga što može aludirati na pad forme, unatoč tome što ima 35 godina.
Sa 60 postignutih golova, on je najbolji strijelac Aalborga u ovosezonskoj Ligi prvaka, s tim da je GOG na vrhu danske lige. Vjerojatno najbolji lijevi vanjski u povijesti rukometa, tri je puta proglašen IHF-ovim najboljim rukometašem svijeta (2011., 2015., 2018.). Sada se nada da će povesti Dansku do treće uzastopne svjetske krune.
Sa svojim poznatim snažnim udarcem, Hansen će sigurno još jednom biti među najboljim strijelcima na ovom turniru. Međutim, on nije jedini Danac koji je sposoban osvojiti ovu nagradu. Tu je i mladi Mathias Gidsel koji je proglašen MVP-jem na OI u Tokiju 2021., te vratar Niklas Landin, dvostruki IHF igrač godine.
Sander Sagosen (Norveška)
Mogu li se norveški reprezentativci vratiti na postolje na svjetskoj smotri? Pobijeđeni su u četvrtfinalu posljednja dva od tri velika natjecanja: od Španjolske na Svjetskom prvenstvu 2021. i Danske u Tokiju na Olimpijskim igrama 2021., dok su od Švedske izgubili u posljednjem kolu drugoga kruga Europskog prvenstva 2022. godine, iako su vodili na poluvremenu s pet golova razlike.
S instinktivnim okom za gol i uočavanjem prilika za postavljanje svojih suigrača u mat-pozicije, Sander Sagosen jedan je od najboljih igrača svjetskog rukometa posljednjih godina i vodio je Norvešku do srebrnih medalja na Svjetskom prvenstvu 2017. i 2019. godine. Iako ima jedan naslov Lige prvaka, s Kielom 2020. godine, nedostaju mu ostali veliki trofeji, u usporedbi, primjerice, s Hansenom i Karabatićem.
Sa svojih 27 godina ima još dosta vremena ispred sebe. Njegovi suigrači uglavnom imaju 30 ili manje godina, uz značajne iznimke Aalborgovih zvijezda, Kristiana Bjornsena (33) i Sebastiana Bartholda (31). Sagosen je slomio lijevi gležanj u lipnju što ga je “isključilo” iz final foura Lige prvaka, ali se vratio u akciju krajem studenog i pokazao dobru formu prošlog mjeseca sa šest golova u pobjedi nad Hansenovim Aalborgom, što je bilo malo iznenađenje prema nekim kladionicama, kao što je Bet365.
Svi MVP-jevi svjetskih rukometnih prvenstava
1997. Talant Dujšebajev (Španjolska)
1999. Stefan Lovgren (Švedska)
2001. Stefan Lovgren (Švedska)
2003. Christian Schwarzer (Njemačka)
2005. Ivano Balić (Hrvatska)
2007. Ivano Balić (Hrvatska)
2009. Igor Vori (Hrvatska)
2011. Nikola Karabatić (Francuska)
2013. Mikkel Hansen (Danska)
2015. Thierry Omeyer (Francuska)
2017. Nikola Karabatić (Francuska)
2019. Mikkel Hansen (Danska)
2021. Mikkel Hansen (Danska)