Kako su obnašatelji vlasti u SDŽ riješili problem brojnih prosvjeda i pobune javnosti zbog ugroze zdravlja i onečišćenja zraka u Splitu, odnosno troske skladištene u Sjevernoj luci, koja se smatrala uzrokom zagađenja zraka arsenom i niklom u Splitu? Tako što su problem iz Splita prebacili u Kaštela gdje se sada tu istu trosku premjestilo, također na otvorenom, u krug tvornice Cemex
Samo što u Kaštelima, za razliku od Splita, a o čemu je bilo govora i na sjednici GV Grada Kaštela, postoji već izglasana odluka gradskog vijeća u kojoj jasno i nedvosmisleno stoji kako je neprihvatljivo ne samo spaljivanje i suspaljivanje opasnog otpada, komunalnog otpada i goriva dobivenog iz otpada u cementari Sv. Juraj u Kaštel Sućurcu, nego i njegovo skladištenje. Kako se pak zna da je takva odluka nepromjenljiva, obvezujuća i prenosiva na sve obnašatelje gradske vlasti, postavlja se logično pitanje. Tko je odgovoran, i to ne samo zbog zanemarivanje navedene odluke, nego i brojne akcidente? Dobar je primjer recimo i slučaj s lebdećim pepelom iz 2018.g., za kojega vjerujem mnogi Splićani nisu nikada ni saznali. Tada je bura raznosila mikro čestice lebdećeg pepela u tolikoj mjeri da se Split iz pravca Kaštela nije doslovno ni vidio. Akcidenti su se koliko znam događali prije i poslije toga, a tome evo svjedočimo i danas u slučaju s troskom. Potencijalno opasnim teretom zbog kojeg su do nedavno prosvjedovali brojni Splićani.
Ono što je važno naglasiti da je problem zagađenja zraka i štetnosti po zdravlje ljudi i okoliš potpuno isti za sve stanovnike. Kako Splita tako i Kaštela, odnosno za cijeli Splitsko-kaštelanski bazen gdje zapravo sve ovisi o smjeru vjetra (buri ili jugu) iako je važno znati da ni takav, u svakom slučaju, po zdravlje iznimno štetan teret ne ide pravocrtno, nego cirkulira u širem opsegu.
Željan Jurlin – Javno dobro