Bez obzira radi li se o stropnim ili zidnim svjetiljkama, podnoj svjetiljci ili vanjskom reflektoru – svjetlost stvara atmosferu. Kako bi ta atmosfera u vašem domu bila ugodna i lijepa, rasvjetu treba pažljivo planirati

Rasvjeta određuje koliko ugodno ćemo se osjećati u nekoj prostoriji. Ovisno o kontrastu, boji, te jačini svjetla, razvija se potpuno drugačiji učinak.

Idealna rasvjeta nije trik

Od učinkovite LED-svjetiljke do luksuznog lustera – brojni izvori svjetlosti su dostupni pri planiranju rasvjete. Stvoriti idealnu atmosferu putem osvjetljenja uopće nije teško. Neizravno svjetlo stvara meku i nenametljivu rasvjetu, jer gotovo da i ne baca sjene i ravnomjerno je raspoređeno. Međutim, oči se više umaraju pri neizravnom svjetlu nego pri osvjetljenju visokog kontrasta. Stoga je najbolje postaviti zone selektivne rasvjete i intenzivnog svjetla. Uravnotežen omjer između svjetla niskog i visokog kontrasta, osigurava ugodnost.

Svako svjetlo ima svoju boju, mjerenu u Kelvinima. Svjetlost svijeće je topla i žuta na 1500 Kelvina, dok svjetlost oblačnog neba izgleda plavkasto na oko 7000 Kelvina. Dobro je znati: hladno, plavo svjetlo vas budi, dok crvenkasto – toplo okruženje smiruje.

Opće pravilo za idealnu rasvjetu je mješavina tri različita izvora svjetlosti:

Pozadinsko osvjetljenje – Da biste osvjetlili cijelu prostoriju, najbolje je odabrati stropno svjetlo, zidni reflektor ili zidnu rasvjetu. U idealnom slučaju, ova svjetla imaju prigušivač pa se može regulirati jačina svjetlosti. Ovo svjetlo je niskog kontrasta i meko, tako da ne blješti. Ravnomjerno je raspoređeno u prostoru i gotovo da i ne baca sjenu. Idealno je za sve prostorije, a kao jedino osvjetljenje, primjerice, za hodnike.

Naglašeno osvjetljenje – Soba koja je samo blago osvjetljena može brzo postati dosadna i monotona. Selektivna rasvjeta pruža raznolikost, naglašava ili prikriva elemente namještaja, oživljava ili umekšava. Akcentna rasvjeta, koja se koristi umjereno, skreće pozornost i ističe posebne detalje – umjetničke slike i ostale dekorativne predmete, te osobite komade namještaja. To vam omogućuje igranje sa svjetlom i sjenom, te različitim intenzitetima osvjetljenja. Pogotovo u mračnoj sezoni, takvi naglasci stvaraju ugodnost i toplu atmosferu, te su od posebne važnosti u dnevnom boravku.

Pripazite: ako je osvjetljenje detalja prejako, ostatak prostorije će nestati u pozadini!

Radno osvjetljenje – Ciljana rasvjeta daje svjetlost na mjestima gdje se koncentriramo pri nekoj aktivnosti. Na primjer, dok pišemo za radnim stolom, čitamo na sofi ili radimo u kuhinji. Podne svjetiljke ili reflektori, idealni su za stvaranje ciljanog svjetla visokog kontrasta. Uz ovakvu rasvjetu možemo se bolje koncentrirati. Uz rasvjetu samo u pozadini, uvijek je potrebno dodatno, funkcionalno svjetlo. Dobra radna rasvjeta zaslužuje poseban fokus, naravno, u radnom prostoru, ali i u kuhinji.

Možda niste znali – Lux i Lumen su dvije različite jedinice koje mjere jačinu svjetla. Stara žarulja sa žarnom niti emitira 12 Lumena intenziteta, dok LED-žarulje oko 800 Lumena!

Na tržištu su dostupni najrazličitiji elementi rasvjete, te stoga imate mogućnost i u vašem domu stvoriti divnu atmosferu za rad i opuštanje. Širok izbor rasvjete očekuje vas na internet stranici idealno.rs. Savjetujemo da pogledate i oplemenite svoj prostor novim osvetljenjem.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime