Udruga glagoljaša Zadar svojim brojnim aktivnostima usmjerenim na proučavanju glagoljskog pisma i glagoljske baštine, također i usvajanja umijeća čitanja i pisanja glagoljice, pobudila je veliko zanimanje šire kulturne javnosti.
Zato je Upravni odbor Udruge na svom sastanku održanom 7. prosinca 2016., a uz potporu Zadarske županije, donio odluku da se 2017. godine održi manifestacija „2017. – Godina glagoljice”, izvijestila nas je prof. Danijela Deković.
Predložene su sljedeće aktivnosti:
- Kreativne radionice pisanja glagoljicom namijenjene učiteljima, nastavnicima, učenicima, stručnim službama osnovnih i srednjih škola Zadarske županije. Naime, zbog velike zainteresiranosti radionice će se održati devet puta tijekom devet mjeseci. Broj radionica i sudionika određivati će se ovisno o potrebi. Na radionicama će sudionici raznim predavanjima, igrama i izradama uporabnih predmeta usvojiti osnovne podatke o glagoljici te usvojiti umijeće čitanja i pisanja glagoljicom.
- Početni tečajevi pisanja uglatom i kurzivnom glagoljicom koji će se održati dva puta tijekom godine u Arheološkom muzeju u Zadru, a koji su namijenjeni učiteljima, nastavnicima, studentima, građanima……Putem tečajeva polaznici će u potpunosti usvojiti glagoljsko pismo. Sva usvojena znanja moći će prenositi u učionice, odnosno prenositi ostalima koji žele usvojiti umijeće pisanja i čitanja kurzivnom i uglatom glagoljicom.
- Predavanja i predstavljanja knjiga s glagolskom (glagoljaškom) tematikom. Uglavnom će se predstaviti knjige sa zadarskog područja, ali i izdanja iz ostale Hrvatske (otok Krk, Zagreb….). Na predavanjima će se predstaviti najnovija istraživanja hrvatske glagoljaške baštine. Poseban naglasak dati će se projektu digitalizacije glagoljske građe.
- Manifestacija Staza glagoljaša koja će se kao i prethodnih četiri godine održati u svibnju na Poluotoku, Na deset mjesta će se postaviti klupe na kojima će učenici sa svojim voditeljima ispisivati glagoljska slova i poruke. Radionice su otvorenog tipa, na koje će se prolaznici moći aktivno uključiti i na taj način svladati osnove pisanja uglatom glagoljicom. Staza glagoljaša će se odvijati pod sloganom ‘’IZ UČIONICE NA ULICU’’ s ciljem predstavljanja učeničkih radova i njihovih mentora u školskoj godini 2016./2017.
- Kali – proslava 300. god. od osnivanja bratovštine Sv. Križa i 300. godina od postavljanja križa na brdu Orjak. 7.5. je planirana radionica za djecu uz virtualnu izložbu ”Kaljski rukopisi u arhivu Zadarske nadbiskupije” i predavanje koje će održati dr.sc. Grozdana Franov Živković. U okviru proslave 8.5. je glavna svečanost sa Sv. Misom i procesijom na brdo Orjak nakon koje će se održati predstava vezana uz samu godišnjicu osnivanja bratovštine i postavljanja križa.
- Niz izložbi koje će se postaviti u gradu Zadru , a na kojima će se postaviti najvažniji glagoljski spomenici sa zadarskog područja:
Predviđene su sljedeće izložbe:
- a) Pokretna izložba „Vodič: Glagoljica na zadarskom području“, koja će se seliti po potrebi. Prvi postav bit će u Zadarskoj gradskoj knjižnici. Mjesto drugog postava će se izabrati naknadno. Postoji mogućnost postavljanja i po školama.
- b) Virtualna izložba digitaliziranih glagoljskih kodeksa Pašmana i Ugljana, u sklopu projekta Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom..
- Rujan – Osmi sabor glagoljaša – Nakon sedam godina Sabora broj organizatora je porastao na četiri – Mala škola glagoljice, Udruga glagoljaša Zadar, Zavičajni muzej Biograd na Moru i Turistička zajednica Općine Sv. Filip i Jakov a kao suorganizatori su nam se pridružili Sveučilište u Zadru, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva,Zaklada Delmata i Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zadar. Tijekom održavanja Sabora održava se glagoljaška Sv. Misa, predavanja, radionice za djecu i odrasle, klapske večeri, predstavljanja knjiga i časopisa. Predavači i voditelji radionica su akademici, sveučilišni profesori, doktori znanosti, učitelji, voditelji sekcija i Udruga. U 2017. god. planiramo održavanje 8. Sabora malih glagoljaša u Sv. Filipu i Jakovu, Biogradu, Polači, Bibinjama, Tkonu, Pašmanu, Tisnom i Murteru. Otvaranje Sabora će se održati u Sv. Filipu i Jakovu uz nastup klapa i otvaranje izložbe, a potom se Sabor širi i na ostala mjesta gdje će održati otvaranje izložbi, predavanja, predstavljanje knjiga i časopisa, klapska večer, radionice za djecu i odrasle i glagoljaška Sv. misa. Kao i prijašnjih godina očekuje se veliki broj ne samo posjetitelja, već i polaznika radionica, osnovnoškolaca, srednjoškolaca, studenata i pojedinaca koje zanima glagoljsko pismo i glagoljska baština. Kao i do sada, sve radionice, kao i sva ostala događanja su besplatna a svi voditelji i predavači su volonteri. Učitelji i nastavnici stečena znanja mogu prenositi u svoje škole i primjenjivati ih u daljnjem radu.
- Znanstveni kolokvij – Svećenici glagoljaši i njihovo nasljeđe” koji se predviđa u listopadu u Zavodu za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zadru. Ovisno o mogućnosti, predviđa se tiskanje rezultata Kolokvija.
- Međunarodni znanstveni skup ””Digitalna humanistika, zamašnjak vidljivosti hrvatske kulturne baštine”, koji će se održat u studenome, a na kojem će se predstaviti novija istraživanja glagoljske baštine kao i njena zaštita i digitalizacija u sklopu projekta Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom.Ovisno o mogućnosti, predviđa se tiskanje rezultata Znanstvenog skupa.